TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W20-16PZ-LC
MS3472W20-16PZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W20-16PZ-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
MS3472W20-16PZ-LC.pdf
Availability of MS3472W20-16PZ-LC
QUANTITY
MS3472W20-16PZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W20-16PZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472W20-16PZ-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W20-16PZ-LC
Related LinksMS3472W2, MS3472W20-16PZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W20-16PZ-LC Details Description
Related parts for MS3472W20-16PZ-LC
FIXED IND 150UH 158MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 31.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 16V SCREW datasheet.pdf
MICRO 31C S 20" RBW JACKS NI datasheet.pdf