Amphenol Aerospace Operations MS3472W20-24S
MS3472W20-24S picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W20-24S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472W20-24S.pdf
Availability of MS3472W20-24S
QUANTITY
MS3472W20-24S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W20-24S
Internal Part NumberEIS-MS3472W20-24S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W20-24S
Related LinksMS3472, MS3472W20-24S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W20-24S Details Description
Related parts for MS3472W20-24S
TVS DIODE 12VWM 24VC SO16 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 24AWG 500' datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3.3333K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
17W2 M R/A .318 M.BRKT 4-40 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf