Amphenol Aerospace Operations MS3474A22-55PX
MS3474A22-55PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3474A22-55PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
MS3474A22-55PX.pdf
Availability of MS3474A22-55PX
QUANTITY
MS3474A22-55PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474A22-55PX
Internal Part NumberEIS-MS3474A22-55PX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474A22-55PX
Related LinksMS3474A, MS3474A22-55PX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474A22-55PX Details Description
Related parts for MS3474A22-55PX
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 13POS W/PIN datasheet.pdf
10P SL156 HSG W/RMP&TABS,OVSZ datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 4.81 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TOOL DF57 APPLICATOR 28-30AWG datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 8 INCH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 50W datasheet.pdf