TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L14-19PW-LC
MS3474L14-19PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L14-19PW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN
Datasheet Download
MS3474L14-19PW-LC.pdf
Availability of MS3474L14-19PW-LC
QUANTITY
MS3474L14-19PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L14-19PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3474L14-19PW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L14-19PW-LC
Related LinksMS3474L1, MS3474L14-19PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L14-19PW-LC Details Description
Related parts for MS3474L14-19PW-LC
CONN RECEPT 4 POS PIN PC MOUNT datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC OSC XTAL 50MHZ SOT-23-6 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 5SOT datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A DUAL 18POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf