ITT Cannon, LLC MS3474L14-19SX
MS3474L14-19SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L14-19SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
MS3474L14-19SX.pdf
Availability of MS3474L14-19SX
QUANTITY
MS3474L14-19SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L14-19SX
Internal Part NumberEIS-MS3474L14-19SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L14-19SX
Related LinksMS3474L, MS3474L14-19SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3474L14-19SX Details Description
Related parts for MS3474L14-19SX
RES SMD 30K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 198V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
CABLE SCSI INTERNAL 5-DRIVE 42" datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE STANDOFF NAT datasheet.pdf
AC FILTER T/H HIGH FREQ SC-D datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB32 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1W DO213AB datasheet.pdf