Amphenol Aerospace Operations MS3474L16-23SX
MS3474L16-23SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L16-23SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS3474L16-23SX.pdf
Availability of MS3474L16-23SX
QUANTITY
MS3474L16-23SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L16-23SX
Internal Part NumberEIS-MS3474L16-23SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L16-23SX
Related LinksMS3474L, MS3474L16-23SX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L16-23SX Details Description
Related parts for MS3474L16-23SX
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 50V 20% 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 1A SYNC 6USMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RELAY SSR 25A BUILT-IN CT M3 datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
FAN AXIAL 176X89MM 115VAC WIRE datasheet.pdf