Amphenol Aerospace Operations MS3474L18-32SZ
MS3474L18-32SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L18-32SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS3474L18-32SZ.pdf
Availability of MS3474L18-32SZ
QUANTITY
MS3474L18-32SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L18-32SZ
Internal Part NumberEIS-MS3474L18-32SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L18-32SZ
Related LinksMS3474L, MS3474L18-32SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L18-32SZ Details Description
Related parts for MS3474L18-32SZ
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 130A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 48TSOP datasheet.pdf
4-PORT HDMI DVI-D SPLITTER 1080P datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CB RELAY HR 1 FORM A 24V datasheet.pdf
508 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf