TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L24-31SX-LC
MS3474L24-31SX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L24-31SX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT
Datasheet Download
MS3474L24-31SX-LC.pdf
Availability of MS3474L24-31SX-LC
QUANTITY
MS3474L24-31SX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L24-31SX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3474L24-31SX-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L24-31SX-LC
Related LinksMS3474L2, MS3474L24-31SX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L24-31SX-LC Details Description
Related parts for MS3474L24-31SX-LC
IC MOSFET DVR HI-SIDE DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 5.5A 72 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 216VWM 365.4VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED BLUE 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
POT 750 OHM 7.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf