ITT Cannon, LLC MS3474W14-12S
MS3474W14-12S picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W14-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3474W14-12S.pdf
Availability of MS3474W14-12S
QUANTITY
MS3474W14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W14-12S
Internal Part NumberEIS-MS3474W14-12S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W14-12S
Related LinksMS3474, MS3474W14-12S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3474W14-12S Details Description
Related parts for MS3474W14-12S
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 967MHZ 0805 SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.45K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 272BGA datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 32POS datasheet.pdf