Amphenol Aerospace Operations MS3474W20-16S
MS3474W20-16S picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W20-16S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS3474W20-16S.pdf
Availability of MS3474W20-16S
QUANTITY
MS3474W20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W20-16S
Internal Part NumberEIS-MS3474W20-16S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W20-16S
Related LinksMS3474, MS3474W20-16S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474W20-16S Details Description
Related parts for MS3474W20-16S
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K RHEO 8MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 38MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf