Amphenol Aerospace Operations MS3474W20-24BW
MS3474W20-24BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W20-24BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 24POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474W20-24BW.pdf
Availability of MS3474W20-24BW
QUANTITY
MS3474W20-24BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W20-24BW
Internal Part NumberEIS-MS3474W20-24BW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W20-24BW
Related LinksMS3474W, MS3474W20-24BW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474W20-24BW Details Description
Related parts for MS3474W20-24BW
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOWER SYST XTRINSIC ACCELEROMETR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SMA PNL MT JACK 4HOLE SLOTTED datasheet.pdf
RES 104 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf