TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W20-39PZ-LC
MS3474W20-39PZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W20-39PZ-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN
Datasheet Download
MS3474W20-39PZ-LC.pdf
Availability of MS3474W20-39PZ-LC
QUANTITY
MS3474W20-39PZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W20-39PZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3474W20-39PZ-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W20-39PZ-LC
Related LinksMS3474W2, MS3474W20-39PZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W20-39PZ-LC Details Description
Related parts for MS3474W20-39PZ-LC
SS MODEM (QFP) datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OTP HV 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 10MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-6V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf