TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W24-61AZ
MS3474W24-61AZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W24-61AZ
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
MS3474W24-61AZ.pdf
Availability of MS3474W24-61AZ
QUANTITY
MS3474W24-61AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W24-61AZ
Internal Part NumberEIS-MS3474W24-61AZ
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W24-61AZ
Related LinksMS3474W, MS3474W24-61AZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W24-61AZ Details Description
Related parts for MS3474W24-61AZ
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 8-QFN datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 15POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
BOARD DEMO SGL 3RGB AS3665 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf