TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L16-26A
MS3475L16-26A picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L16-26A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 26POS PIN
Datasheet Download
MS3475L16-26A.pdf
Availability of MS3475L16-26A
QUANTITY
MS3475L16-26A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L16-26A
Internal Part NumberEIS-MS3475L16-26A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L16-26A
Related LinksMS3475, MS3475L16-26A Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L16-26A Details Description
Related parts for MS3475L16-26A
HEX STANDOFF 6-32 ALUM 1-1/2" datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DGT LCD DVR 40-DIP datasheet.pdf
CA ASSY,MP,8P,ORN,ENHCD,C5 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 290MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 12V datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf