TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W18-11SX
MS3475W18-11SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W18-11SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3475W18-11SX.pdf
Availability of MS3475W18-11SX
QUANTITY
MS3475W18-11SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W18-11SX
Internal Part NumberEIS-MS3475W18-11SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W18-11SX
Related LinksMS3475W, MS3475W18-11SX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W18-11SX Details Description
Related parts for MS3475W18-11SX
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 16DIP datasheet.pdf
IC SER/DESER 5-43MHZ 24B 64-TQFP datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 8SOIC datasheet.pdf
PLUG 7POS 0 DEG GRY/BLUE 5.3-6.5 datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 1.02" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
RES 22 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf