TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W20-41SW
MS3475W20-41SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W20-41SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3475W20-41SW.pdf
Availability of MS3475W20-41SW
QUANTITY
MS3475W20-41SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W20-41SW
Internal Part NumberEIS-MS3475W20-41SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W20-41SW
Related LinksMS3475W, MS3475W20-41SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W20-41SW Details Description
Related parts for MS3475W20-41SW
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 1.14MM datasheet.pdf
OSC MEMS 32.263MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 145MA 2.4 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf