ITT Cannon, LLC MS3476L14-15SW
MS3476L14-15SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L14-15SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476L14-15SW.pdf
Availability of MS3476L14-15SW
QUANTITY
MS3476L14-15SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L14-15SW
Internal Part NumberEIS-MS3476L14-15SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L14-15SW
Related LinksMS3476L, MS3476L14-15SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476L14-15SW Details Description
Related parts for MS3476L14-15SW
IC OPAMP GP 175KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
OSC VCXO 77.76MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.5V 70A 105W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 4.69A 18 MOHM TH datasheet.pdf