Littelfuse V20E550PL4B7
V20E550PL4B7 picture photo
Mfg. Part Number
V20E550PL4B7
Brief Description
VARISTOR 819V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E550PL4B7.pdf
Availability of V20E550PL4B7
QUANTITY
V20E550PL4B7 Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E550PL4B7
Internal Part NumberEIS-V20E550PL4B7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts745VDC
Energy370J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E550PL4B7
Related LinksV20E55, V20E550PL4B7 Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E550PL4B7 Details Description
Related parts for V20E550PL4B7
SCR ISOLATED 800V 10A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPLICE 500-600MCM AL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf