TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L18-32SY
MS3476L18-32SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L18-32SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3476L18-32SY.pdf
Availability of MS3476L18-32SY
QUANTITY
MS3476L18-32SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L18-32SY
Internal Part NumberEIS-MS3476L18-32SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L18-32SY
Related LinksMS3476L, MS3476L18-32SY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L18-32SY Details Description
Related parts for MS3476L18-32SY
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
DISPLAY 2.3 SGL DGT CA YLW TH datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
PET 3/8" NEONPINK 500' datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 400MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
SNAP FIT IEC OUTLET datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
600 AMP CLASS R FUSEHOLDER 250V datasheet.pdf