TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L20-41BY
MS3476L20-41BY picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L20-41BY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT
Datasheet Download
MS3476L20-41BY.pdf
Availability of MS3476L20-41BY
QUANTITY
MS3476L20-41BY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L20-41BY
Internal Part NumberEIS-MS3476L20-41BY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L20-41BY
Related LinksMS3476L, MS3476L20-41BY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L20-41BY Details Description
Related parts for MS3476L20-41BY
METRAL HDR 5RX5M SIN PF datasheet.pdf
AMPTRAC I/O 2MM CABLE 12POS 7FT datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 20NS 32PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.45M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 75V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 47A TO-247AC datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf