Amphenol Aerospace Operations MS3476L22-21SY
MS3476L22-21SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L22-21SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476L22-21SY.pdf
Availability of MS3476L22-21SY
QUANTITY
MS3476L22-21SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L22-21SY
Internal Part NumberEIS-MS3476L22-21SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L22-21SY
Related LinksMS3476L, MS3476L22-21SY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476L22-21SY Details Description
Related parts for MS3476L22-21SY
IC FPGA 1170 I/O 1508FBGA datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 2CH DARL 8-DIP GW datasheet.pdf
LAMP INCAND T-2 TELE SLIDE 55V datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3A 45.6 MOHM SMD datasheet.pdf
ELECTRICAL ENCLOSURE datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 330UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf