TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L22-41PX-LC
MS3476L22-41PX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L22-41PX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 41POS PIN
Datasheet Download
MS3476L22-41PX-LC.pdf
Availability of MS3476L22-41PX-LC
QUANTITY
MS3476L22-41PX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L22-41PX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L22-41PX-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L22-41PX-LC
Related LinksMS3476L2, MS3476L22-41PX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L22-41PX-LC Details Description
Related parts for MS3476L22-41PX-LC
CONN HEADR 18POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 100MV 16-QSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-250 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 1A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf