TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W10-6B
MS3476W10-6B picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W10-6B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 6POS SCKT
Datasheet Download
MS3476W10-6B.pdf
Availability of MS3476W10-6B
QUANTITY
MS3476W10-6B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W10-6B
Internal Part NumberEIS-MS3476W10-6B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W10-6B
Related LinksMS3476, MS3476W10-6B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W10-6B Details Description
Related parts for MS3476W10-6B
CONN HEADER 44POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 105MSPS 40-QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN PIN STR SLDR FLATPAQ datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT RECP datasheet.pdf
INDUCTOR 100 UH datasheet.pdf