TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W12-10PY
MS3476W12-10PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W12-10PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3476W12-10PY.pdf
Availability of MS3476W12-10PY
QUANTITY
MS3476W12-10PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W12-10PY
Internal Part NumberEIS-MS3476W12-10PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W12-10PY
Related LinksMS3476W, MS3476W12-10PY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W12-10PY Details Description
Related parts for MS3476W12-10PY
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
IC CODEC STER H-HDPN AMP 36-QFN datasheet.pdf
CABLE HIGH FLEX POWER 20M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 10% 71W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf