Amphenol Aerospace Operations MS3476W14-12S
MS3476W14-12S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W14-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476W14-12S.pdf
Availability of MS3476W14-12S
QUANTITY
MS3476W14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W14-12S
Internal Part NumberEIS-MS3476W14-12S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W14-12S
Related LinksMS3476, MS3476W14-12S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476W14-12S Details Description
Related parts for MS3476W14-12S
CAP CER 2.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 14A TO-247AD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 5% RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TV 6C 6#8(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
AB 14C 4#16, 10#12 SKT PLUG datasheet.pdf
4.01V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf