TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W18-30SW
MS3476W18-30SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W18-30SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3476W18-30SW.pdf
Availability of MS3476W18-30SW
QUANTITY
MS3476W18-30SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W18-30SW
Internal Part NumberEIS-MS3476W18-30SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W18-30SW
Related LinksMS3476W, MS3476W18-30SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W18-30SW Details Description
Related parts for MS3476W18-30SW
CARD GUIDE SNAP-IN NAT 7.06.0" datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 5V 12" datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO213AB datasheet.pdf