Amphenol Aerospace Operations MS3476W20-24S
MS3476W20-24S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W20-24S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476W20-24S.pdf
Availability of MS3476W20-24S
QUANTITY
MS3476W20-24S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W20-24S
Internal Part NumberEIS-MS3476W20-24S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W20-24S
Related LinksMS3476, MS3476W20-24S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476W20-24S Details Description
Related parts for MS3476W20-24S
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 12.3A 40 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf