TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W20-39SZ
MS3476W20-39SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W20-39SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3476W20-39SZ.pdf
Availability of MS3476W20-39SZ
QUANTITY
MS3476W20-39SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W20-39SZ
Internal Part NumberEIS-MS3476W20-39SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W20-39SZ
Related LinksMS3476W, MS3476W20-39SZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W20-39SZ Details Description
Related parts for MS3476W20-39SZ
RES SMD 11K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CABLE 3POS .100 JUMPER 2 INCHES datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" WW datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 812 SERIES 40 POS datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER 100PSI NPT datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A PUSH-PULL datasheet.pdf