Amphenol Aerospace Operations MS3476W22-19SW
MS3476W22-19SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W22-19SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476W22-19SW.pdf
Availability of MS3476W22-19SW
QUANTITY
MS3476W22-19SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W22-19SW
Internal Part NumberEIS-MS3476W22-19SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W22-19SW
Related LinksMS3476W, MS3476W22-19SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476W22-19SW Details Description
Related parts for MS3476W22-19SW
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.8PF 25V 0402 datasheet.pdf
LED 7MM GREEN PMI W GASKET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf