TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W22-55SZ-LC
MS3476W22-55SZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W22-55SZ-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SCKT
Datasheet Download
MS3476W22-55SZ-LC.pdf
Availability of MS3476W22-55SZ-LC
QUANTITY
MS3476W22-55SZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W22-55SZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476W22-55SZ-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W22-55SZ-LC
Related LinksMS3476W2, MS3476W22-55SZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W22-55SZ-LC Details Description
Related parts for MS3476W22-55SZ-LC
RES SMD 137 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AT-4754 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CABLE 11POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
LUG ALUMINUM 1 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 133.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf