Amphenol Aerospace Operations MS3476W8-33P
MS3476W8-33P picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W8-33P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3476W8-33P.pdf
Availability of MS3476W8-33P
QUANTITY
MS3476W8-33P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W8-33P
Internal Part NumberEIS-MS3476W8-33P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-33
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W8-33P
Related LinksMS3476, MS3476W8-33P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476W8-33P Details Description
Related parts for MS3476W8-33P
IC SDRAM 256MBIT 125MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf