Microsemi Power Products MSCD200-18
MSCD200-18 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD200-18
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.8KV 200A D2
Datasheet Download
MSCD200-18.pdf
Availability of MSCD200-18
QUANTITY
MSCD200-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD200-18
Internal Part NumberEIS-MSCD200-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 1800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD2
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD200-18
Related LinksMSCD2, MSCD200-18 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD200-18 Details Description
Related parts for MSCD200-18
RES SMD 1.1KOHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 240A TO-263 datasheet.pdf
TRANS NPN PNP 50V MINI5-G3-B datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 90W datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf