Microsemi Power Products MSCD200-18
MSCD200-18 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD200-18
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.8KV 200A D2
Datasheet Download
MSCD200-18.pdf
Availability of MSCD200-18
QUANTITY
MSCD200-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD200-18
Internal Part NumberEIS-MSCD200-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 1800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD2
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD200-18
Related LinksMSCD2, MSCD200-18 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD200-18 Details Description
Related parts for MSCD200-18
IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
VARISTOR 162V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
RES 13 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 120PF 10KV R16 datasheet.pdf