Microsemi Power Products MSCD36-12
MSCD36-12 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD36-12
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 36A D1
Datasheet Download
MSCD36-12.pdf
Availability of MSCD36-12
QUANTITY
MSCD36-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD36-12
Internal Part NumberEIS-MSCD36-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)36A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 100A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD1
Supplier Device PackageD1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD36-12
Related LinksMSCD, MSCD36-12 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD36-12 Details Description
Related parts for MSCD36-12
CONN SOCKET 18-24AWG SL156 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 5.5A 30 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS 20-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 400PF 12KV R7 DISK datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf