Microsemi Power Products MSCD36-16
MSCD36-16 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD36-16
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 36A D1
Datasheet Download
MSCD36-16.pdf
Availability of MSCD36-16
QUANTITY
MSCD36-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD36-16
Internal Part NumberEIS-MSCD36-16
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)36A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 100A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 1600V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD36-16
Related LinksMSCD, MSCD36-16 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD36-16 Details Description
Related parts for MSCD36-16
RFID TRANSP RECT IN-LAY 13.56MHZ datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG 8-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD923 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
KPT 36C 36#20 SKT RECP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
CRYSTAL 3.686400 MHZ SMD datasheet.pdf
COMPLEMENTARY 30V ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf