Microsemi Power Products MSCD60-12
MSCD60-12 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD60-12
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 60A D1
Datasheet Download
MSCD60-12.pdf
Availability of MSCD60-12
QUANTITY
MSCD60-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD60-12
Internal Part NumberEIS-MSCD60-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 200A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD1
Supplier Device PackageD1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD60-12
Related LinksMSCD, MSCD60-12 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD60-12 Details Description
Related parts for MSCD60-12
CONN SPLICE BUTT 22-26 AWG SOLIS datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 3.5A 195 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 40W MULTIWATT15 datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf