Volgen/Division of Kaga Electronics USA MSD15-4815
MSD15-4815 picture photo
Mfg. Part Number
MSD15-4815
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
POWER SUPPLY DUAL 15W 15V 500MA
Datasheet Download
MSD15-4815.pdf
Availability of MSD15-4815
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MSD15-4815 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSD15-4815
Internal Part NumberEIS-MSD15-4815
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMS Series
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMS
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.10" L x 1.00" W x 0.39" H (27.9mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSD15-4815
Related LinksMSD15, MSD15-4815 Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
MSD15-4815 Details Description
Related parts for MSD15-4815
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 2A 127 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES 5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.11A 89 MOHM SMD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE PIN datasheet.pdf