Microsemi Power Products MSFC160-16
MSFC160-16 picture photo
Mfg. Part Number
MSFC160-16
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
POWER MOD THYRISTOR/DIODE F2
Datasheet Download
MSFC160-16.pdf
Availability of MSFC160-16
QUANTITY
MSFC160-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSFC160-16
Internal Part NumberEIS-MSFC160-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)160A
Current - On State (It (RMS)) (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)5400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max)400mA
Mounting TypeScrew Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSFC160-16
Related LinksMSFC1, MSFC160-16 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSFC160-16 Details Description
Related parts for MSFC160-16
CONN HEADER 12POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U 2-DIP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 26POS .100 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 44P 152MM datasheet.pdf