Microsemi Power Products MSKD36-18
MSKD36-18 picture photo
Mfg. Part Number
MSKD36-18
Brief Description
DIODE MODULE 1.8KV 36A D1
Datasheet Download
MSKD36-18.pdf
Availability of MSKD36-18
QUANTITY
MSKD36-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSKD36-18
Internal Part NumberEIS-MSKD36-18
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)36A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 100A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 1800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD1
Supplier Device PackageD1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSKD36-18
Related LinksMSKD, MSKD36-18 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSKD36-18 Details Description
Related parts for MSKD36-18
RES SMD 105K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 44POS .254M datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf