Texas Instruments MSP430F1121AIDGV
MSP430F1121AIDGV picture photo
Mfg. Part Number
MSP430F1121AIDGV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20TVSOP
Datasheet Download
MSP430F1121AIDGV.pdf
Availability of MSP430F1121AIDGV
QUANTITY
MSP430F1121AIDGV Order Process
Ship out your order
Specifications of MSP430F1121AIDGV
Internal Part NumberEIS-MSP430F1121AIDGV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThe Ultra-Low Power MSP430
MSP430 Overview
MSP430 Design Tools
MSP430 Peripherals
MSP430x2xx/4xx and Wireless Overview
Portable Medical Solutions with MSP430
MSP430 for Utility Metering Solutions
MSP430: How to JTAG
MSP430, How To Use the Clock System
Grace Software Graphical User Interface
MCU Overview
Driver Library
MSP430Ware Overview
SYS/BIOS: MSP430 Support
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to SYS/BIOS Threading
Intro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Communication Solutions for Industrial Automation
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageMSP430F1121AIDGV Specifications
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMSP430x1xx
PackagingTube
Core ProcessorMSP430
Core Size16-Bit
Speed8MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O14
Program Memory Size4KB (4K x 8 + 256B)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersSlope A/D
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TVSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSP430F1121AIDGV
Related LinksMSP430F1, MSP430F1121AIDGV Datasheet, Texas Instruments Distributor
MSP430F1121AIDGV Details Description
Related parts for MSP430F1121AIDGV
IC REG SWITCHD CAP INV 8CDIP datasheet.pdf
TERM SOLDER PIN .250" .051"L datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT 48-TQFN datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN PLD-1.5 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT DEV QUICK START ADUC7060 datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf