Texas Instruments MSP430G2313IRHB32T
MSP430G2313IRHB32T picture photo
Mfg. Part Number
MSP430G2313IRHB32T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 32QFN
Datasheet Download
MSP430G2313IRHB32T.pdf
Availability of MSP430G2313IRHB32T
QUANTITY
MSP430G2313IRHB32T Order Process
Ship out your order
Specifications of MSP430G2313IRHB32T
Internal Part NumberEIS-MSP430G2313IRHB32T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThe Ultra-Low Power MSP430
MSP430 Overview
MSP430 Design Tools
MSP430 Peripherals
MSP430 Value Line
MSP430 for Utility Metering Solutions
MSP430: How to JTAG
MSP430, How To Use the Clock System
Grace Software Graphical User Interface
MCU Overview
Driver Library
MSP430Ware Overview
SYS/BIOS: MSP430 Support
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to SYS/BIOS Threading
Intro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Communication Solutions for Industrial Automation
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Addition 16/Dec/2014
Assembly/Test Site Revision A 15/Jan/2015
Assembly/Test Site Revision B 30/Jan/2015
Manufacturer Product PageMSP430G2313IRHB32T Specifications
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMSP430G2xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMSP430
Core Size16-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-VQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSP430G2313IRHB32T
Related LinksMSP430G23, MSP430G2313IRHB32T Datasheet, Texas Instruments Distributor
MSP430G2313IRHB32T Details Description
Related parts for MSP430G2313IRHB32T
RES SMD 20 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS 3A RT ANGL DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf