GeneSiC Semiconductor MSRTA400100(A)
MSRTA400100(A) picture photo
Mfg. Part Number
MSRTA400100(A)
Brief Description
DIODE MODULE 1KV 400A 3TOWER
Datasheet Download
MSRTA400100(A).pdf
Availability of MSRTA400100(A)
QUANTITY
MSRTA400100(A) Order Process
Ship out your order
Specifications of MSRTA400100(A)
Internal Part NumberEIS-MSRTA400100(A)
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 400A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSRTA400100(A)
Related LinksMSRTA40, MSRTA400100(A) Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MSRTA400100(A) Details Description
Related parts for MSRTA400100(A)
CONN RECEPT 10POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO SC70-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
FOIL METALLIC GRN TRF 8"X15' datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 2.95A 90 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf