Microsemi Power Products MSTC60-12
MSTC60-12 picture photo
Mfg. Part Number
MSTC60-12
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR DIODE 60A SF1
Datasheet Download
MSTC60-12.pdf
Availability of MSTC60-12
QUANTITY
MSTC60-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSTC60-12
Internal Part NumberEIS-MSTC60-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)60A
Current - On State (It (RMS)) (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSTC60-12
Related LinksMSTC, MSTC60-12 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSTC60-12 Details Description
Related parts for MSTC60-12
CAP MICA 30PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 28POS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
4W 24VDC RATIO=80:1 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 630VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf