TE Connectivity Raychem Cable Protection MT1000-1/4-0-SP
MT1000-1/4-0-SP picture photo
Mfg. Part Number
MT1000-1/4-0-SP
Datasheet Download
MT1000-1/4-0-SP.pdf
Availability of MT1000-1/4-0-SP
QUANTITY
MT1000-1/4-0-SP Order Process
Ship out your order
Specifications of MT1000-1/4-0-SP
Internal Part NumberEIS-MT1000-1/4-0-SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesMT1000
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio2 to 1
Length1250' (381m)
Inner Diameter - Supplied0.250" (6.4mm)
Inner Diameter - Recovered0.125" (3.2mm)
Recovered Wall Thickness0.013" (0.33mm)
MaterialFluoropolymer
FeaturesFlame Retardant, Fluid Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Shrink Temperature155°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT1000-1/4-0-SP
MT1000-1/4-0-SP Details Description
Related parts for MT1000-1/4-0-SP
IC MCU 8BIT 64KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-5VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 128POS datasheet.pdf
TPLI 2120 A1 8" X 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE SKT datasheet.pdf