Micron Technology MT18KSF51272PZ-1G6K1
MT18KSF51272PZ-1G6K1 picture photo
Mfg. Part Number
MT18KSF51272PZ-1G6K1
Brief Description
MODULE DDR3 SDRAM 4GB RDIMM
Datasheet Download
MT18KSF51272PZ-1G6K1.pdf
Availability of MT18KSF51272PZ-1G6K1
QUANTITY
MT18KSF51272PZ-1G6K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MT18KSF51272PZ-1G6K1
Internal Part NumberEIS-MT18KSF51272PZ-1G6K1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
Memory TypeDDR3L SDRAM
Memory Size4GB
Speed1600MT/s
Package / Case240-RDIMM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT18KSF51272PZ-1G6K1
Related LinksMT18KSF512, MT18KSF51272PZ-1G6K1 Datasheet, Micron Technology Distributor
MT18KSF51272PZ-1G6K1 Details Description
Related parts for MT18KSF51272PZ-1G6K1
IC TXRX RF 2.4GHZ FLSH 60K 71LGA datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CRIMPER INSULATION OVERLAP datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf