Micron Technology MT29F16G08ABCBBH1-12IT:B TR
MT29F16G08ABCBBH1-12IT:B TR picture photo
Mfg. Part Number
MT29F16G08ABCBBH1-12IT:B TR
Brief Description
IC FLASH 16GBIT VBGA
Datasheet Download
MT29F16G08ABCBBH1-12IT:B TR.pdf
Availability of MT29F16G08ABCBBH1-12IT:B TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT29F16G08ABCBBH1-12IT:B TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT29F16G08ABCBBH1-12IT:B TR
Internal Part NumberEIS-MT29F16G08ABCBBH1-12IT:B TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Apr/2011
PCN Assembly/OriginFab Site Transistion 19/Nov/2013
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NAND
Memory Size16G (2G x 8)
Speed-
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-VBGA
Supplier Device Package100-VBGA (12x18)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT29F16G08ABCBBH1-12IT:B TR
Related LinksMT29F16G08ABC, MT29F16G08ABCBBH1-12IT:B TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT29F16G08ABCBBH1-12IT:B TR Details Description
Related parts for MT29F16G08ABCBBH1-12IT:B TR
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN COVER STRAIN RELIEF 24POS datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 126UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
I CORE CHOKE 120UH 16A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf