Micron Technology MT42L16M32D1AC-25 AAT:A TR
MT42L16M32D1AC-25 AAT:A TR picture photo
Mfg. Part Number
MT42L16M32D1AC-25 AAT:A TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC LPDDR2 SDRAM 1GBIT VFBGA
Datasheet Download
MT42L16M32D1AC-25 AAT:A TR.pdf
Availability of MT42L16M32D1AC-25 AAT:A TR
QUANTITY
MT42L16M32D1AC-25 AAT:A TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT42L16M32D1AC-25 AAT:A TR
Internal Part NumberEIS-MT42L16M32D1AC-25 AAT:A TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeMobile LPDDR2 SDRAM
Memory Size512M (16M x 32)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.3 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case134-VFBGA
Supplier Device Package134-FBGA (10x11.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT42L16M32D1AC-25 AAT:A TR
Related LinksMT42L16M32D1A, MT42L16M32D1AC-25 AAT:A TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT42L16M32D1AC-25 AAT:A TR Details Description
Related parts for MT42L16M32D1AC-25 AAT:A TR
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET OMNIFET 60V 10A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG PNK 1000' datasheet.pdf
BUZZER 16-28VDC 65-75DB PNL MNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.47 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf