Micron Technology MT47H64M16B7-37E:A TR
MT47H64M16B7-37E:A TR picture photo
Mfg. Part Number
MT47H64M16B7-37E:A TR
Brief Description
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3.75NS 92BGA
Datasheet Download
MT47H64M16B7-37E:A TR.pdf
Availability of MT47H64M16B7-37E:A TR
QUANTITY
MT47H64M16B7-37E:A TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT47H64M16B7-37E:A TR
Internal Part NumberEIS-MT47H64M16B7-37E:A TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR2 SDRAM
Memory Size1G (64M x 16)
Speed3.75ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case92-FBGA
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT47H64M16B7-37E:A TR
Related LinksMT47H64M16, MT47H64M16B7-37E:A TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT47H64M16B7-37E:A TR Details Description
Related parts for MT47H64M16B7-37E:A TR
DEKAFIX GW 5 MARKED 202 50/CD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SO datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MDF51 HEADER 2POS T/H datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 16POS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 26MM datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf