Samtec, Inc. SDL-133-TT-12
SDL-133-TT-12 picture photo
Mfg. Part Number
SDL-133-TT-12
Brief Description
CONN RCPT .100" 66POS DUAL TIN
Datasheet Download
SDL-133-TT-12.pdf
Availability of SDL-133-TT-12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDL-133-TT-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDL-133-TT-12
Internal Part NumberEIS-SDL-133-TT-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Connector TypeReceptacle
Number of Positions66
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.095" (2.41mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDL-133-TT-12
Related LinksSDL-13, SDL-133-TT-12 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SDL-133-TT-12 Details Description
Related parts for SDL-133-TT-12
CAP FILM 5100PF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS FEMALE DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PHOTOTRNS NPN W/RES SIDE LOOK datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
N STRT PLG-JCK RG-142 48" datasheet.pdf