Micron Technology MT48LC16M8A2BB-6A AIT:L
MT48LC16M8A2BB-6A AIT:L picture photo
Mfg. Part Number
MT48LC16M8A2BB-6A AIT:L
Brief Description
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ FBGA
Datasheet Download
MT48LC16M8A2BB-6A AIT:L.pdf
Availability of MT48LC16M8A2BB-6A AIT:L
QUANTITY
MT48LC16M8A2BB-6A AIT:L Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48LC16M8A2BB-6A AIT:L
Internal Part NumberEIS-MT48LC16M8A2BB-6A AIT:L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDRAM SDP BGA Pkgs Chg HR900T Die Attach Film 12/Nov/2015
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size128M (16M x 8)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case60-TFBGA
Supplier Device Package60-TFBGA (8x16)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48LC16M8A2BB-6A AIT:L
Related LinksMT48LC16M8A, MT48LC16M8A2BB-6A AIT:L Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48LC16M8A2BB-6A AIT:L Details Description
Related parts for MT48LC16M8A2BB-6A AIT:L
CONN PLUG 12POS F CRIMP W/JIG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 17.15MM datasheet.pdf
OSC VCOCXO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIL FEMALE CRIMP HOUSING 2X6POS datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf